DAVETİYE SEÇİMİ

Kişi davetiye seçimini nasıl yapacağını bilemiyorsa belli başlı noktalara dikkat etmeli ve o doğrultuda karar vermelidir. Doğru davetiye seçiminde belirleyici olan bu noktalar kişinin kendi için en mükemmel olan davetiyeyi seçmesini sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan ilki model faktörüdür. Bunun yanı sıra davetiyede yer alacak metnin biçimi ve davetiye kağıdının türü de son derece önemlidir. Bu faktörler sayesinde en kaliteli ve hoş düğün davetiyesi kolaylıkla belirlenecektir.
 
  • Model ve tasarım faktörü
Düğün davetiyesi seçiminin en önemli noktası model ve tasarım seçimdir. Birçok kişinin de ilk baktığı nokta davetiyeni tasarımı olmaktadır. Bu doğru bir davranış olsa da yalnızca davetiyenin tasarımına bakarak karar vermek de çok doğru değildir.
Çift nasıl bir davetiye modeli istediğini az çok belirlemeli ve yalnızca o yöndeki tasarımları incelemelidir. Her davetiye modelinin incelenmesi kafaları büyük oranda karıştıracak ve seçim sürecini zorlaştıracaktır. Bunun yanı sıra düğünün yapılacağı mekan faktörü de son derece önemlidir. Örneğin; düğünün bir kır düğünü ise çiçek desenli düğün davetiyelerinin seçilmesi çok daha doğru olacaktır. Böylece uyumlu bir görünüm yaratılacaktır.
 
  • Çağrı metni
En az davetiye modeli kadar önemli olan bir diğer faktörde çağrı metindir. Davetiyelerin içerisinde yer alan bu metinler davetlileri çağırmak üzere yazılmaktadır. Bu yazının anlaşılır ve kısa olması davetlileri sıkmayacak ve davetiyenin amacına ulaşmasını sağlayacaktır. Davetiye metninin fontu da en az yazının kendisi kadar önemlidir. Font çok basit olmamalı ve aynı zamanda da okunur olmalıdır. Bu sayede yazı okunurken zorluk yaşanmayacak ve kolaylıkla anlaşılacaktır.
 
  • Kağıt faktörü
Davetiye seçiminde dikkat edilmesi gereken üçüncü faktörse kâğıt faktörüdür. Davetiyenin kağıdı ve kullanılan malzeme genellikle en son bakılan ve pek önemsenmeyen kısımdır. Fakat davetiyenin tasarımı ne kadar hoş olursa olsun baskının yapıldığı kağıt ince ve kalitesizse ortaya çıkacak olan sonuçta kalitesiz olacaktır. Davetiyenin basılacağı kağıt biraz kalın olmalıdır. İsteğe bağlı olarak dokulu olan modelleri de seçilebilmektedir.
 

1 - Doğa Dostu Davetiyeler

Her yıl evlenen çiftlerin sayısını ve davetiyeye harcanan o kalın kağıtları düşününce, Bu davetiyeler, eşinizin ve sizin  beraber kuracağınız yeni dünyanızda, hayata karşı duruşunuzu, duyarlılığınızı ortaya koymanın en güzel yollarından biridir. İşte sizler için tasarlanan doğu dostu davetiye tavsiyeleri;
 
  • Geri Dönüşümlü Kağıttan Davetiye
Günümüzde ilerleyen kağıt teknolojisi sayesinde davetiyelerin için geri dönüşümlü ve organik kağıtlar kullanmak mümkün. Üzerindeki baskıya kadar organik olan davetiyeler doğa dostu bir düğün yaptığınızı belirtmekle birlikte, herkese doğa ve tüketim fazlası anlamında duyarlı olması gerektiğinin mesajını verecektir. Organik kağıtlarda artan renk seçenekleri sayesinde zevkinize uygun seçebileceğiniz davetiyenizin doğal dokusu davetlilerinize huzur dolu bir his verecektir.
 
  • Tema Vakfı
Bu mutlu gününüz için davetiyelerinizi Tema Vakfına yaptırarak hem davetiyenizi geri dönüşümlü kağıda bastırmış olursunuz hem de davetlilerin adına bağışta bulunabilirsiniz.
 

2- Hikayesi Olan Davetiyeler

Düğün davetiyenizin de aşkınızın ki gibi hikayesi olsun istiyorsanız o zaman, davetlilerin; zaman ve yeri akıllarının bir kenarına not etmekten fazlasını yapacakları incelerken tebessüm ederek vakit geçirecekleri bir davetiye seçebilirsiniz.
 
  • Masal Kitabı Davetiye
Özellikle, destinasyon düğünleri gibi bir kaç gün sürecek davetlerde farklı dünlerin detaylarını anlatabilmek için gelin ve damat bir kaç sayfalık, küçük bir kitapçığa benzer davetiyeler yapıyor. Hazır böyle bir davetiye sunacakken bu davetiyenin başına da aşklarının hikayesini, resimlerini ekliyorlar. Siz de düğün davetiyenizin incelenmesinin, mutluluğunuzun sürdüğü gibi uzun sürmesini istiyorsanız bu fikir hoşunuza gidebilir.
 
  • Elektronik Davetiye
Düğün davetiyenizi  grafiklerden oluşan bir kaç dakikalık bir video olarak yaptırmaya ve elektronik ortamda paylaşmaya ne dersiniz? Böylece kağıt israfından kaçınarak çevreyi korursunuz, sizin ve müstakbel eşinizin hikayesini bir dikdörtgene sığdırma zorunda kalmazsınız, hem de süper modern bir davetiyeye imzanı atmış olursunuz.
 

3- Hiç Atılmayacak Davetiyeler

Hem davetiyem ile bu kadar uğraşıyorum, bu kadar emek, para ve zaman sarf ediyorum hem de davetlilerim şöyle bir göz atıp, tarihleri kaydedip davetiyemi atacaklar diyorsanız size harika çözümler…
 
  • Bardak Altlığı ve Magnet Davetiye
  • Kitap Aralığı Davetiye
  • Kurabiye Davetiye
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN